logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Slovenské mužské kroje

Mužský ľudový kroj Kysuce
Mužské kroje - Goralský kroj
Mužský kroj Slovenské kroje

Mužský odev horských oblastí Slovenska sa delí na plátený a súkenný. Plátený odev mužov tvoria plátené gate, košeľa so širokými rukávmi a zástera. Súkenný odev tvoria súkenné nohavice a košeľa so širokými rukávmi. Odev sa krajovo líši zdobnými prvkami, výšivkou, ornamentami, farebnosťou.

Slobodní aj ženatí muži vždy nosia na hlave klobúk a v tuhej zime kožušinovú čiapku. Na západné a juhozápadné Slovensko boli pre obuv charakteristické pantofle. Na strednom a východnom Slovensku sa v zime nosili súkenné kapce a v lete krpce. Ako sviatočná obuv sa používajú kožené čižmy.

Opasky sú samostatná kapitola krojov Slovenska. Časom sa stali výrazným ozdobným prvkom mužského ľudového odevu. Rovnakým vývojom prešli aj ostatné kožené doplnky, ako sú pastierske tašky, pastierské biče.

BLANCIAR je tradičný šperk inšpirovaný ľudovým umením. Muži ho nosia najčastejšie na košeliach, ale aj na klope vesty a kabáta. Ženy blanciare nosia výhradne ako spony na rukávcoch. Dajú sa použiť aj ako doplnok pláteného opaska ženského kroja. Vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc. Pôvodne úžitkové šperky sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Ľudové spony, PRACKY, sú určené predovšetkým na výzdobu prekladaných opaskov. Používajú sa aj na popruhy kožených tašiek a ako spona pre kožené pracky zapínania kabátov. Sú vyrobená z mosadzného plechu, zdobené rytím, gravírovaním a razením. Konečná úprava je zameraná na dosiahnutie zrkadlového lesku.