Valašské nohavice k mužskému kroju sú charakteristické pre podhorské oblasti Slovenského folklóru. Rozšírili sa počas osídľovania Karpát valachmi.
Ľudový odev valachov si zabezpečil trvalé miesto v odievaní bačov a pastierov. Sami si vyrábali hrubé plátno z vlny oviec. Kroj obsahoval aj pánske nohavice chološne s výrazným zdobením na stehnách. Toto zdobenie vyšívaných nohavíc mužského kroja sa rozšírilo do všetkých regiónov Slovenska. Vychádza z prvkov výšivky na Slovensku.
Mužské a pánske krojové nohavice sú príznačné pre tieto regióny: Kysucký a Oravský kroj, Turčiansky Liptovský a Horehronský kroj, Gemerský Spišský Šarišký a Zemplínsky kroj.
Pre sviatočné a obradné príležitosti si obliekali pánske nohavice rovnakého strihu, zdobené bohatou vzorkou Slovenského ľudového motívu. Základný materiál bolo kvalitné valašské súkno z ovčieho rúna. Celý mužský kroj sa vyznačoval striemou farebnosťou vyšívaných vzoriek. Prevládala červená a čierna našívaná ovčia vlna.
Valašská kolonizácia osídľovala hlavne región Kysuce, sever Oravy, Spiša a Horehronia. Postupovala na západ do Gemera, horného Pohronia, Liptova a Trenčianskej župy. Pastierstvo a ovčiarstvo drevorubačské práce v horách bili hlavná obživa valachov. Odvádzali dvadsiatok z oviec a dobytka, ale aj syr, bryndzu, kožené výrobky a domáce súkno. Na čele valaských obcí stáli dediční richtári, ktorí vykonávali nad valachmi súdnu právomoc.
Valašské krojové nohavice chološne šijeme na základe vašej objednávky
Vzorky na prednom dieli.
Krajove zaradenie nohavíc je v ich zdobení, príznačnom pre daný región. Ponúkame nižšie zobrazené vzorky...
Základným materiálom (látka) je hrubá flaušová tkanina. Preto sa vzhľad nohavíc neodlišuje od historických originálov. Vlnené súkno už nepoužívame.
Pri objednávaní cez eshop máte možnosť výberu varianty zdobenia (ľudová vzorka).
Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.
Valašské nohavice bývali zhotovené z hrubého domáceho súkna bielej, sivastej alebo bledohnedej farby. V dnešnej dobe sa používa hrubá fabrická látka - flauš.
Nosili sa koncom 19. a začiatkom 20. storočia v hornatých krajoch Slovenska.
V dávnejšej minulosti boli rozšírené na väčšom území, ďaleko presahujúce hranice dnešného Slovenska (Poľsko, severná Morava). Základom bolo vždy súkenné plátno. Líšili sa hlavne zdobením, často viac farebným.
Dnes ich popularita vzrastá vďaka zanieteným folklóristom po celom Slovensku.
Nohavice ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.