logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Skladaná krojová sukňa IRENA

Turčiansky kroj.

Aj keď prevzal niektoré mestské prvky zachoval sa do konca 19. storočia Oplecko bolo z tenkého bieleho plátna. Sviatočné oplecká sa šili z priesvitných etamínov; rukávy mali krátke, široké, celé nazberané, ukončené širším volánom, ktorý sa ozdobil výšivkou, čipkou.

Rukávy vyhrnuté nad lakte sa previazali ešte farebnou stuhou. Vrchná sukňa bola dlhá po členky, širšia, skladaná. Šila sa z farbiarčiny, z kartúnu i vinených látok. Naspodku sa všili 2-3 pásy inofarebnej látky.

Pod sukňu sa obliekala jedna i viac spodných sukní - zopasky. Na sukňu sa opásala zástera zápona, obvykle bola čierna bez vzorky, mladé dievčatá mali na slávnostnú príležitosť biele. Okraje bývali vyšité do zúbkov. Na oplecko sa obliekal živôtik rozličnej farby z brokátu alebo kvetovaného atlasu.

Mal hlboký štvorcový výstrih lemovaný stuhou, ktorá na pleciach tvorila plecnice živôtika. Stuha sa zaväzovala na mašru. Zapínal sa na dvojstranné filigránové strieborné spony.

Kroj Turčianskej župy

Pod živôtik sa prekrížila trojuholníková šatka skoska z jemného bieleho materiálu (batist, tyl), s bielym vyšívaním (dierkované vyšívanie, podkladanie tylom, plochý steh). Okolo hrdla sa uviazala stuha, z ktorej uviazaná mašľa visela nižšie, nad výstrih živôtika.

V zime nosili ženy súkenné modré alebo čierne mentieky, podšité a lemované barančinou. Zapínali sa na strieborné filigránové gombíky, spony. Dievky si zapletali vrkoč. O ženskom účese sme sa ani z prameňov nič nedozvedeli, iba o čepci, ktorý nosili vydaté ženy.

Bol z bieleho tylu, vyšívaný retiazkovým stehom alebo preťahovaním na tyle bielou alebo modrou bavinkou a zlatou niťou. Skladal sa z formy alebo predňíka a dienka. Na okraj predrúka sa prišila široká vláčková čipka, ktorá visela vpredu na prsiach (mazňi).

Na čepce sa uväzovali rozličné kupované šatky. Ak opäť porovnáme ženský odev z Rakše zo začiatku 20. stor. — vidíme, že i ženy sa v tom čase už prispôsobovali mestskej móde. Namiesto oplecka majú sukne s rozličnými kabátikmi z rovnakého materiálu alebo šaty vcelku. Jediné, čo ostáva, je čepiec s dlhými bočnými cípmi. Ženy nosili krpce, na sviatok čižmy.

Skladaná záponka ku Turčianskému kroju
5.0  ➤ Spolu od 130 ľudí
Skladaná krojová záponka doplnená o tanečnú záložku Sukňa Irena - skladaná karmazenka ku Turčianskému kroju s červeným lemovaním Ľudová ženská zopaska s modrotlačou Tanečná záložka na krojovej Turčianskej záponke Irena
CENA: 50 €
e-shop
www.naozaj.eu

Sukňu je možné objednať len cez e-shop pri súčastnom zaslaní mier postavy.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Táto sukňa je súčasťou bežného ženského kroja. Má široké skladanie. Je praktická na údržbu s jednoduchým žehlením skladov.

Spôsob zapínania sukne si zvolíte v objednávke. Prvé prevedenie je tkaničkou "na mašľu", ktorá umožňuje pevnejšie uviazanie sukne s vôľov cca 6cm. Je však potrebná ešte zástera, ktorá zakryje viazanie a voľný rozparok.

Druhá možnosť je "novodobé" zapínanie na zips. Nie je potrebná zástera. Sukňa je potom použiteľná aj ako bežné, civilné oblečenie.

Spodný okraj je lemovaný tanečnou záložkou, ktorá je zahnutá a prišitá vo vnútri sukne do výšky cca 15cm. Pri tanečných "otočkách" sa sukňa zdvihne len nad kolená tanečnice.

Sukňu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodanie zásielkovou službou.

Krojová sukňa zopaska pre ženský Turčiansky kroj
Parametre produktu
  • Základná látka: 100% bavlna s potlačou
  • spodné lemovanie: 65% polyester, 35% bavlna, (gramáž 195g/m2)
Sukňa
Slovenské kroje podľa krajov. Krajové názvy pre túto súčasť odevu:
  • Bratislavská župa : škrobenica, kasanica, letnica, kromrážka, štofka,
  • Nitrianska župa : kasanica, letňica, odolok, škrobenica, ťažká sukna,
  • Trenčianska župa : sukňa, fortuch, rubáč,
  • Tekovská župa : sukňa, eceľa, odolok, opona,
  • Hontianska župa : geceľa, kečkeňa, kinťeš, kitľa,
  • Novohradská župa : geceľa, sukňa,
  • Zvolenská župa : kinťeš, fodráš, kitľa, kikľa,
  • Oravská župa : sukňa,
  • Liptovská župa : fartuch s kabotkem, sukňa, košeľa so živôtikom,
  • Gemerská župa : fartuch, kikľa, karmazenka, sukňa, štofka, tlačienka,
  • Spišská župa : kidľa, fartuch s kabotkem, sukňa,
  • Šarišská župa : kidľa s vistom, kidľa s opaskom, sukňa,
  • Abovská župa : sukňa,
  • Zemplínska župa : bilota.