Ľudové náramky na Slovensku takmer nepoznáme a tento šperk zostal dodnes ľudovému prostrediu v podstate cudzí.
Len na dolnej Orave, v obciach okolo Dolného Kubína, nosievali na prelome 19. a 20. storočia mladí ľudia náramky, ktoré pravdepodobne mali ochrannú funkciu - remienky na spevnenie zápästia pri ťažkej práci. Na tieto remienky sa navliekali rady drobných mosadzných praciek z dielní miestnych kovolejárov.
Najozdobnejšie remienky boli z červenej safiánovej kože, väčšina z prírodnej kože. Náramky v tom čase, okolo roku 1900, nosievala mládež, chlapci aj dievčence. Časom však táto ozdoba znovu upadla do zabudnutia.
Prievlač je štandardne dostupná len v obmedzenom množstve. Pri väčšom odbere je vhodné vopred dohodnúť termín dodania.
Kontakt na výrobcu: 0909 104 952
Mosadzná prievlač "ŠUŠOLKA" sa používa na zdobenie ľudových kožených náramkov, tašiek, remienkov krpcov, zápästkov...
Je vyrobená z mosadzného plechu hrubého 1,6mm. Vnútorný otvor pre kožený pásik je široký 12mm na prevlečenie jedno centimetrového koženého pásu. V strede je okrúhly otvor pre priame prinitovanie na kožu.
Zdobenie ľudovej opaskovej pracky je prevedené rytím, gravírovaním a záverečným leštením do zrkadlového lesku.
Ľudový motív zdobenia a základný tvar pracky je prevzatý z existujúcich výstavných exemplárov.
Veľkosť, tvar a ľudové motívy zdobenia tejto pracky vychádzajú z muzeálneho objektu SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO MÚZEA (Etnografický ústav Martin, inventárne číslo 29225).
Historický artefakt je datovaný do obdobia rokov 1890-1910, práca neznámeho ľudového kovotepca, lokalita severného Slovenska.
Môžete si porovnať pôvodnú prievlač s jej replikou. Fotografia muzeálneho objektu je z knihy "Ľudové umenie na Slovensku - ŠPERK", autor Helena Johnová (vydavateľstvo TATRAN, rok 1986).