Podobný kroj, aký bol v Čičmanoch, s malými obmenami v úprave účesu a čepcoch, sa nosil aj v Zliechove, Košeckom Rovnom, Valaskej Belej a v iných dedinách v údolí Rajčianky. Odev žien bol celý zhotovený z bieleho plátna s výšivkami a čipkami ladenými do žlto-oranžových odtieňov, v Zvliechove boli výšivky pestrejšie. V Čičmanoch si ženy na čepiec upravovali šatku podviku, v Zliechove si na hlavu zvláštne priväzovali zásteru zdobenú výšivkou cez riasenie.
Košeľa z domáceho plátna mala široké rukávy a stojatý golierik. Okolo rozstrihu, na golieriku, dolnom okraji rukávov a v ramennom švíku bola zdobená výšivkou v žltých, oranžových a červených odtieňoch.
Gate z polohrubého plátna boli pôvodne v 19. storočí aj vrchným letným odevom, potom prešli ako spodný odev pod súkenné nohavice. Tie boli z bieleho, ale i sivého súkna, s jedným rázporkom a bočnými rozstrihmi, ktoré bývali zdobené zeleno-červenou vlnenou šnúrkou, jemnou výšivkou a strapčekmi z vlny. Ešte začiatkom 20. storočia sa už síce zriedkavo, ale predsa nosili široké kožené trojprackové opasky. Vrchným odevom boli hune, siahajúce takmer po kolená, z bieleho alebo čierneho súkna, lemované červenou šnúrou. Klobúky mali rozličné tvary, vyhnutú krempu a ozdoby so strapcami.
Dospelí muži nikdy nechodili bosí, obúvali si pletené pančuchy z domácej vlny s rázporkom naboku a krpce s koženými návlekmi.
Rubáš bol z ľanového plátna, siahal od podpazušia do pol lýtok a upevňoval sa jedným ramienkom. Cez rubáš sa ovinoval širší pás z červenej vlny, pletený primitívnou technikou na krosienkach. Rukávce sa od začiatku 20. storočia šili z tenkého kupovaného plátna, šitánu, ich predný a zadný diel bol nariasený do stojatého golierika, pod ktorým bolo malé okružie z čipky, prípadne z vyšitého plátna. Rukávy boli vyšívané na prieramkoch. Na rubáš v bedrovej časti sa zaväzovala najprv zadná a potom predná zástera, obe boli široké, nariasené alebo naskladané. Predna bola bohato vyšívaná v dolnej tretine vo vodorovných pruhoch geometrickou, zoomorfnou a fytomortnou ornamentikou, známou ako žilinská robota, a doplnené ručne palíčkovanou alebo háčkovanou čipkou.
Sukňa z plátna bola vzadu husto riasená a vpredu sa nezošívala. aj k nej sa nosila predna vyšívaná zástera, nazývaná záponka.
Vrchným odevom boli biele súkenné kabanice, zdobené červeným a zeleným šnurovaním a vyšitými kvetmi. Veľmi zvláštna, archaická bola úprava hlavy žien s podložkou grgulou, ktoré vytvárala dva rohy. Na čepiec sa daval dlhý vyšívaný pás plátna, podvika. K sviatočnému odevu patril náhrdelník z viacerých radov fúkaných korálikov.
Svojráznou obuvou boli krpce a súkenné papučky zdobené červeno zelenou výšivkou. K obom sa nosili vlnené pančuchy, ktoré si do výšky členkov omotávali čiernymi vlnenými šnúrami.
Krojová pánska mužská košeľa sa robila z ľanového plátna. V súčastnosti sa používa bavlnené plátno.
Krojové košele vyšívané sú určené hlavne na slávnostné folklórne obrady, akou je svadba - odobierka a čepčenie mladuchy.
Tieto krojové košele sú z bavĺnených látok a výnimočne z ľanového plátna. Krojové súčasti sú Goraský, Liptovský, Terchovský klobúk.
Najčastejšie ich obsahuje Kysucký kroj, Oravský kroj, Terchovský kroj a Liptovský kroj.
Roznorodosť ľudového odevu vznikol v závislosti od lokality folklórnej oblasti.
Predaj Kysucká krojová košeľa, Oravská vyšívaná košeľa Liptovské krojové košele Detviansky kroj Horehronské kroje Hontiansky kroj Novohradské kroje Gemerské kroje Spišský kroj Šarišké kroje Zemplínsky kroj.
Folklórny súbor Kysučan pôsobí v okrese Čadca už desiatky rokov. Vo výbave má kroje z rôznych regiónov Slovenska.
Svadobný goralský kroj sa skladá z vyšívanej krojovej košele, goralskej vesty a klobúka, súkenných nohavíc a kabanice.
Krížiková výšivka.
Z množstva techník vyšívania podľa počítaných nití prvoradé miesto zaujíma krížikový steh. Patrí medzi najrozšírenejšie a najstaršie techniky v ľudovej výšivke. Zdobili sa ním súčasti odevu aj textílie takmer na celom Slovensku.
Krížikový ornament sa vytváral buď pozitívnym spôsobom, pri ktorom sa motívy vytvárali krížikom (na nevyšitom základe), alebo negatívnym spôsobom, pri ktorom motívy tvorili voľné nevyšité plôšky (vo vyšitom základe). Krížiková Výšivka sa často šila viacfarebne, pričom tvorila kompaktnú plochu.
Bohaté krížikové vzory charakterizovali oblasť západného Slovenska, okolie Nitry, Dolnej Marikovej, Fačkova, Horehronia, horného Liptova, Krupiny a Zemplína.
Krížik sa vyšíval niekoľkými spôsobmi z lícnej strany plátna, a to cez dve až štyri osnovné a útkové nite v závislosti od hrúbky a hustoty podkladu. Výnimku tvorila oblasť Krupiny, kde sa krížik vyšíval z rubovej strany plátna.
Krížik sa veľmi často kombinoval s vrkôčikovým krížikom, ktorý sa odlišoval hustotou ukladania nití a plastickosťou. Vyšíval sa zväčša tam, kde sa ním zapĺňala väčšia plocha. Vyšívaný v jednej aj vo viacerých súbežných linkách často dopĺňal a ohraničoval ornamentálne pásy vytvorené inými technikami (napr. hladkovaním, výrezom a hrachovinkou).
Krížik sa vyšíva sprava doľava cez rovnaký počet osnovných i útkových nití. Prvý steh sa položí zľava doprava uhlopriečne hore. Ihlou sa naberie vodorovným smerom sprava naľavo základný počet nití a vypichne sa. Druhý steh sa položí krížom cez prvý steh, vodorovné sa vypichne sprava naľavo a naberie dvojnásobný počet základných nití. Na rubovej strane vzniká v jednom rade zadný steh a v dru- hom stonkový steh.
Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.
Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.
Vaša farebná varianta výšivky
Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.
Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.
Sami vyberáte a určujete farby výšivky.
Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu
Je nutné dodržať správne poradie farieb.
Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).
Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.
Krojová košeľa "DUŠAN" (s mažetami) je zdobená hladkovanou a krížikovou výšivkou na hrudi, límci, ramenách a nad zápästím.
Máte možnosť zvoliť rôzne farebné kombinácie výšivky, ale aj rozsah vyšívania (límec, hruď, ramená, zápästie).
Výšivka je strojová, s použitím vlastných stehov so snahou o napodobenie ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky. Základným materiálom je bavlnené plátno.
Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.